"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Concert la Venaria Reale

Organizat de câteva săptămâni, cu Binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și din încredințarea Preasfințitului Episcop Atanasie de Bogdania , Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Concertul Extraordinar de început de an “ Credință și Neam” a avut loc în ziua de 04.01.2019 pentru prima dată în Parohia Ortodoxă Română din Venaria Reale . După un moment de reculegere ținut de toți cei prezenți la eveniment pentru durerea pierderii Părintelui Lucian Roșu, Maestrul Ion Crețeanu, invitatul de seamă al Parohiei noastre, a reușit prin darul primit de la bunul Dumnezeu să pună in inimile  credincioșilor noștri mesajul de dragoste al celor de acasă și să stingă oarecum dorul de România pe care îl avem cu toții din clipa in care am pășit pe aceste meleaguri. Declarat Tezaur Uman de către UNESCO, Rapsodul și Culegătorul de folclor vechi autentic Ion Crețeanu a reușit prin Balada lui Mihai Viteazu, Balada lui Brâncoveanu și nenumărate doine acompaniate de cobză să încălzească inimile noastre din mila lui Dumnezeu. Mulțumim Consulatului Român de la Torino pentru cuvântul adresat nouă în această seara și doamnei Enescu Luciana care ne-a ajutat in organizarea acestui eveniment cu întreaga sa disponibilitate și dragoste pe care le cunoaștem cu toții. Dorim a dedica atât evenimentul din această seară cât și cel de mâine, părintelui Lucian Roșu.

Slavă Domnului pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000012