"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sfântul Maslu la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri 10 Ianuarie 2020, în biserica "Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino 2, a fost săvârșită taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți, din parohii ale Protopopiatului Piemonte I și III. 

La final s-a săvârșit o slujbă de pomenire a părintelui Paroh Lucian Roșu.

În încheiere, părintele Paroh Gabriel Burcescu, de la parohia gazdă, a dat citire mesajului rostit de Patriarhul României la proclamarea anului 2020 "Anul Omagial al pastorației părinților și copiilor" și "Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români."

"Doamne, armă asupra diavolului Crucea Ta o ai dat nouă, că se îngrozeşte şi se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei, că morţii a sculat şi moartea o a surpat, pentru aceasta ne închinăm Îngropării Tale şi Învierii!"

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3000014