"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a sfințit noul iconostas al Parohiei „Sf. Ierarh Dosoftei, Mitropolitul Moldovei” din Lecco

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 19 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității ortodoxe românești „Sf. Ier. Dosoftei, Mitropolitul Moldovei” din Lecco, acolo unde a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a binecuvântat noul iconostas al bisericii parohiale. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit un ipodiacon pe seama Parohiei „Sf. Ier. Grigorie Palama” din Como.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre mulțumire, euharistie, punând accent pe taina mulțumirii ca mijloc de vindecare în ziua de azi. Preasfinția sa a vorbit și despre suferință, în suferință Dumnezeu se întâlnește cu omul, iar dacă adaugi mulțumirea, apare vindecarea: „Această minune a vindecării leproșilor este relatată doar de Sfântul Luca. Începutul capitolului vorbește despre recunoștință și despre atitudinea care trebuie să o avem față de Domnul. În drumul care urca spre Ierusalim, Mântuitorul merge de-a lungul graniței între Samaria și Galileea, unde este întâmpinat de cei zece leproși. Leprosul samarinean nu avea voie să meargă la preot evreu, fiind considerat necurat. Boala însă îi unește pe oameni, evrei și samarineni, iar lepra se face pricină de mântuire și răbdare. Mulțumirea devine pricină de mântuire pentru samarinean, căci lasă casa, lasă frați, surori, mamă și tată, pentru numele Domnului (Mt. 19, 29). Samarineanul se întoarce la Cel care îl iubește cu adevărat și primește mai mult decât sănătate, primește mântuire”.

În timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a sfințit noul iconostas al bisericii parohiale, iar în semn de apreciere pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în cuprinsul comunității, ierarhul l-a hirotesit întru iconom pe Preacucernicul Părinte Paroh Nicu Cartoafă. De asemenea, o Gramată episcopală de mulțumire a fost acordată Consiliului și Comitetului parohial, pentru frumoasa conlucrare în slujirea bisericii.

La final, Preacucernicul Părinte Nicu Cartoafă a adresat atât Preasfințitului Atanasie un gând de mulțumire pentru acest moment binecuvântat, cât și tuturor celor care au participat la această zi de sărbătoare a parohiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088589