"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Acatistul Sfântului Apostol Timotei în Basilica San Paolo fuori le mura din Roma

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la invitația Excelenței Sale Gianfranco de Luca, Episcopul de Termoli, miercuri, 22 ianuarie 2020, chiar în ziua de prăznuire a Sfântului Apostol Timotei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba Acatistului Sfântului Apostol, în Basilica San Paolo fuori le mura din Roma, împreună cu un sobor de preoți și diaconi din zona Lazio.

Acest moment liturgic deosebit a fost posibil prin venirea la Roma a moaștelor Sfântului Apostol Timotei, de la Termoli, ele fiind așezate spre cinstire pe toată durata lunii ianuarie.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a adresat un cuvânt de mulțumire celor care au contribuit la înfăptuirea acestui moment de rugăciune și i-a binecuvântat pe toți credincioșii prezenți, îndemnându-i să fie râvnitori în cele sfinte, căutând alinare prin rugăciunea adresată Sfinților, Sfântul Apostol Timotei devenind el pelerin pentru noi, cei din Roma, și având această bucurie de a ne închina la moaștele sale chiar în Basilica celui care i-a fost povățuitor.

 

Troparul Sfântului Apostol Timotei

            Bunătatea învăţându-te şi întru toate cumpătat fiind, îmbrăcându-te cu buna conştiinţă, precum i se cuvine unui sfânt, ai scos din vasul alegerii lucrurile tainice; şi credinţa păzind, aceeaşi cale ai săvârşit, Sfinte Apostole Timotei, roagă-te lui Hristos Dumnezeu, să mântuiască sufletele noastre.

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3087604