"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Fiumicino, Literatură română, la lumina lumânării

Sâmbătă 25 Ianuarie, în cadrul şcolii parohiale, la ora de limbă şi literatură română , copiii au experimentat scrisul şi cititul la lumina lumânărilor, aceasta pentru a înțelege mai bine contextul în care scriitorul Ion Creangă, a trăit şi a învățat, in perioada când au fost scrise povestirile "Amintiri din Copilărie". Seara a continuat cu o serie de poveşti româneşti, după care doamna profesor de limba română, Petruța Crutescu, a explicat copiilor diferențele de limbă şi dialect, din timpul în care a trăit şi a scris, Ion Creangă.

A consemnat pr. Cristian Olteanu, Fiumicino.

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088618