"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Unitate în rugăciune de ziua Unirii Principatelor Române, la Parohia Intrarea Domnului în Ierusalim din Roma

 

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de vineri, 24 ianuarie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba Vecerniei, la Parohia Intrarea Domnului în Ierusalim, Roma 5 – Ostia, la pomenirea Sfântului Ierarh Grigorie Teologul și sub cupola rememorării Unirii Principatelor Române.

În timpul slujbei s-au rostit ectenii speciale de mulțumire pentru toate binecuvântările revărsate de Dumnezeu peste poporul român, în această zi când se aniversează 161 de ani de la Unirea Principatelor Române.

La acest moment de rugăciune au fost prezenți Ambasadorul României pe lângă Sfântul Scaun, Excelența sa, Domnul Liviu-Petru Zăpârţan, Ambasadorul României în Italia, Excelența sa, Domnul George Gabriel Bologan, și reprezentanți ai comunității romano-catolice și greco-catolice române de la Roma.

La sfârșitul vecerniei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, dimpreună cu domnii ambasadori și ceilalți reprezentanți ai comunităților religioase, au vorbit celor prezenți despre importanța acestui eveniment istoric, strâns legat de unitatea noastră de neam și de cultură.

La final, Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru, Vicar Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și Parohul comunității gazdă, a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie și tuturor oaspeților prezenți, pentru acest moment de înfrățire, prilejuit de sărbătorirea Unirii Principatelor Române.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3087511