"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sâmbătă, 25 ianuarie, Parohia Sfântul Ierarh Grigorie Teologul din Forli și-a sărbătorit cel de-al 12-lea Hram.

Acatistul Sfântului Grigorie și Dumnezeiasca Liturghie slujită de un sobor de preoți, precum și agapa frățească care a urmat, au împodobit sărbătoarea noastră. Răspunsurile la strană au fost date de tinerii Frăției Nepsis și de copiii de la Școala Parohială, iar curăția, prospețimea și dragostea pe care au transmis-o slujirea lor s-a făcut "bucurie părinților și cinste Bisericii noastre". Socotim aceasta ca pe un rod binecuvântat, o binecuvântare cu care Domnul a umplut inimile noastre, o răsplată a anilor dedicați Școlii Parohiale și Frăției Nepsis din Parohia noastră.

Calde felicitări tinerilor și copiilor, dar și părinților lor, care au înțeles importanța prezenței constante a lor și a fiilor lor în Biserică și, cu jertfelnicei, i-au încurajat și susținut.

Cel ce prin rugăciunea curată ai alinat marea cea sălbăticită și sărătura cuvintelor celor străine ai lepădat-o cu scârbă, tu ai adus Stăpânului pe poporul cel credincios, ca pe o pictură cerească, Sfinte Grigorie.”

Sfinte Părinte Grigorie roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3087564