"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujba Parastasului la împlinirea a 40 de zile de la trecerea la cele veșnice a Părintelui Lucian Roșu

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu clericii din Piemonte și cu credincioșii Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci" din Torino, au înălțat rugăciuni sâmbătă, 8 februarie 2020, la împlinirea a 40 de zile de la trecerea la cele veșnice a Părintelui Lucian Roșu.

 

După Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit slujba Parastasului, la finalul căreia a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre moștenirea pe care părintele a lăsat-o urmașilor. „Sunt unul dintre cei care a văzut cum a crescut această comunitate de-a lungul timpului. Însă e important de subliniat faptul că o parohie crește sănătos dacă preotul are o viziune sănătoasă. Adică, dacă are o gândire orientată spre veșnicie, spre Dumnezeu. În cazul de față, părintele Lucian este unul dintre cei care L-au slujit pe Dumnezeu cu multă fervoare; care s-a trudit pentru Biserică până la ultima suflare. De aceea cei care ați primit sfaturi de la părintele, să puneți la inimă cuvintele sale și să le împliniți. Preoți, ori de câte ori treceți pragul acestei parohii, să analizați toate detaliile: începând de la Sfintele Vase și veșminte, până la icoane și catapeteasmă, și să faceți și voi la fel. Să fiți, așa cum zice Sfântul Vasile cel Mare, asemeni unor albine care culeg tot ce este bun și duc la ele în stup, pentru a face mierea. Părintele Lucian a fost un preot care atunci când a văzut ceva bun undeva a luat și a pus în practică în parohia sa. De aceea, a lăsat un tezaur pe care ne rugăm Domnului să ne ajute să-l duceți mai departe spre a noastră mântuire".

 

În cea de-a doua parte a zilei, Preasfinția Sa, dimpreună cu preoții și creștinii prezenți, au mers la Cimitirul Ortodox Român din Torino, unde au oficiat un Trisaghion la mormântul părintelui. La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a vizitat șantierul bisericii care se ridică în Cimitirul Ortodox Român din Torino, închinată „Învierii lui Lazăr".

 

Părintele Lucian Roșu a trecut la cele veșnice, după o lungă și grea suferință, joi, 2 ianuarie 2020, la vârsta de 51 de ani. Slujba de înmormântare a fost săvârșită duminică, 5 ianuarie a.c., de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a 

Europei Occidentale şi Meridionale, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania.

 

Părintele Lucian a fost înmormântat în Cimitirul Ortodox Român din Torino (via Agostino Bertani, nr. 80), primul și, actualmente, unicul cimitir ortodox român din Italia, rod al lucrării sale pastoral-misionare.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3262196