"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Hramul Parohiei Alcamo-Sicilia

Cinstirea Sfântului Ierarh Leon, Episcopul Cataniei, ocrotitorul Parohiei Alcamo din Protopopiatul Sicilia a debutat Duminică 16 Februarie, prin participarea la slujba Utreniei, aducând „lauda buzelor noastre”, așa cum ne învață psalmistul David și la Sfânta Liturghie când s-au împărtășit în mod tainic din cuvântul evangheliei și în mod văzut cu Trupul și Sângele Domnului.

Bucuria hramului a continuat după Sfânta Liturghie când cei prezenți au luat parte și la agapa tradițională românească pentru a continua comuniunea și în acest fel, făcând cele ale Martei.

Miercuri 19 februarie la ceas de seară, o parte din credincioși au luat parte la Slujba Vecerniei Mari unită cu Litia, unde așa cum spune cântarea au venit să vadă și să primească „lumina lină a Sfintei slave” spre pacea și bucuria sufletelor.

Joi, 20 februarie, prăznuirea Sfântului Leon a continuat cu Slujba Utreniei și, pentru prima dată în cei 10 ani de la înființarea parohiei, credincioșii au adus cinstea cuvenită Sfântului ocrotitor prin Slujba Acatistului Sfântului Leon, care a fost dăruită recent parohiei noastre, fiind tradusă din limba greacă.

La Sfânta Liturghie ne-am bucurat de prezența P.C. Martinian Epure de la Parohia Palermo.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3101773