"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Redeschiderea Filiei LANUVIO – Protopopiatul Lazio III

Începerea Postului Mare a fost motiv de îndoită bucurie pentru credincioșii din localitatea Lanuvio (RM). Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania – arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei - în cea dea doua zi a Sfântului și Marelui Post, PC. Părinte Ștefan Nanu (Aprilia) dimpreună cu PC. Părinte Gheorghe Soponaru (Albano-Genzano di Roma) au săvârșit slujba Canonului Sf. Andrei Criteanul unită cu Pavecernița Mare.

La final, Părintele Ștefan a adresat un cuvânt de învățătură credincioșilor în care a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru darul și bucuria de a putea sluji din nou în mijlocul acestei comunități, pe care a păstorit-o vreme de 4 ani.

Parohia Ortodoxă Română Lanuvio a fost înființată în anul 2008 și a activat până în anul 2012, devind apoi filie a nou-înființatei parohii din Aprilia. Nemaiaflându-se loc de slujire, pentru o vreme filia a rămas inactivă.

Slavă Ție Doamne, slavă Ție!

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098330