"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Antidotulmolimelor trecute, prezente și viitoare la Canicatti și în toată Ortodoxia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei astăzi în a treia zi de post la ceas de seară am slujit Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite la Canicatti în Protopopiatul Sicilia. Acesteia i-a urmat slujba Pavecerniței celei mari în cadrul căreia s-a citit din Canonul Sfântului Andrei Criteanul dar și canonul Sf. Cuvios Gherasim de la Iordan. Ne-am rugat așa cum ne-a îndrumat Episcopul nostru pentru cei afectați de molima actuală a coronavirusului și pentru protecția celor sănătoși. Astfel am re-descoperit că pe cei credincioși în Domnul Iisus Hristos nimic „vătămător nu îi va atinge” (Marcu 16,18; Luca 10,19). Am dat slavă lui Dumnezeu și am hotărât să încheiem canonul postului joi în a patra zi.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098347