"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Catania - finalizarea picturii din cupola altarului - darul pentru DUMINICA ORTODOXIEI

Zilele acestea în parohia Sfânta Muceniță Agata din Catania s-a, încheiat pictura din cupola altarului.

Schela a fost dată jos și pictura a fost descoperită ochilor credincioșilor. Ei au așteptat de câteva luni, cu mare curiozitate, să vadă materializată jertfa lor, în folosul comunității ortodoxe în care trăiesc și muncesc, un semn dincolo de timp ce l-au lăsat pe locurile unde au pribegit, păstrând credința în care s-au născut.

 

Această împreună-lucrare, reprezintă un dar de preț făcut de enoriași, la praznicul DUMINICII ORTODOXIEI, ziua în care sunt cinstite icoanele.

Pictura a fost realizată prin strădania românilor ortodocși, ce trăiesc în provincia Catania, urmând a se zugrăvi în continuare pereții din altar, în perioada ce urmează, după care se va monta catapeteasma de lemn sculptat.

În fiecare an, enoriașii așteaptă cu nerăbdare DUMINICA ORTODOXIEI, un bun prilej de a-și manifesta credința, la procesiunea cu sfintele icoane, pe străzile Italiei, în orașul aflat la poalele vulcanului Etna, din Sicilia.

Credincioșii au mare evlavie la Sfântul Ierarh Nicolae, făcătorul de minuni, la Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, la Sfânta Cuvioasă Parascheva, ocrotitoarea Moldovei, la Sfinții Împărați Constantin și Elena, Sfinții Nectarie, Andrei, Gheorghe și Dimitrie, dar mai ales au evlavie la Maica noastră a tuturor - Născătoarea de Dumnezeu, a Mântuitorului Iisus Hristos.

 

Și în acest an, au îmbrăcat costumul popular românesc și au adus icoana – fereastra spre cer - cu sfântul cel mai drag la care se roagă acasă, la vreme de restriște, când nu au de lucru, sau când sunt bolnavi ei sau copiii lor.

După ce s-au spovedit și au lepădat păcatele, la picioarele crucii lui Hristos, au primit Sfânta Euharistie, în prima duminica din post.

Datorită ecteniilor rostite la vreme de boli și molime, odată cu rugăciunile din Te-Deum săvârșite de părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, în cinstea DUMINICII ORTODOXIEI, credincioșii au fost îmbărbătați și încredințați că Domnul veghează, Domnul îi ajută și atâta timp cât sunt pe calea lui Hristos vor fi cu El.

 

Cuvântul episcopului lor, Preasfințitul Siluan, prin pastorala de la acest praznic, a adăugat în inimile lor, nădejdea că Domnul nu-i va părăsi, fiind singurul ajutător în necazuri și nevoi.

Cu noi este Dumnezeu

Înțelegeți neamuri și vă plecați,

căci cu noi este Dumnezeu!

Deși au venit la biserică întristați că nu vor putea merge în procesiune cu icoanele pe străzi, ca în alți ani, îngrijorați de necazurile și bolile ce ar putea veni asupra lor, acum mai mult ca oricând au înțeles că Domnul este apărătorul vieții lor, de aceea și-au îndreptat pașii spre Casa Domnului, singurul spațiu în care Duhul Sfânt sălășluiește, locul în care se dăruiesc Sfintele Taine necesare mântuirii, singurul loc unde pot primi medicamentul nemuririi: Sfânta Împărtășanie.

Credincioșilor români li s-au alăturat un grup de ortodocși din Eritrea, un semn divin ce a demonstrat că suntem toți călători pe acest pământ, indiferent unde am trăi și că singura noastră casa spre care trebuie să ne îndreptăm rămâne Împărăția Cerurilor.

Doamne al puterilor fii cu noi,

Căci pe altul afară de Tine, ajutor întru necazuri nu avem. Doamne al puterilor, miluiește-ne pe noi.

 

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098426