"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Un nou slujitor al Altarului lui Hristos în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 7 martie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului eparhial de la Roma, în cadrul căreia a hirotonit un nou slujitor al Bisericii lui Hristos.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit Hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Cosmin Pandra, pe seama nou-înființatei parohii „Sfântul Ioanichie de la Muscel” – Genova II - Chiavari.

La final, Preasfinția Sa a adresat noului hirotonit un îndemn pastoral de a primi cu multă responsabilitate noua misiune încredințată, încuranjându-l ca, în activitatea sa misionară, să-i primească cu bucurie și cu pace pe toți cei care vor păși în Biserica lui Hristos și să-i călăuzească spre a deveni fii ai Împărăției și fii ai Luminii.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3262093