"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica Ortodoxiei la Settimo Torinese

În fiecare an prima duminică din Postul Mare se numește Duminica Ortodoxiei. Această sărbătoare a fost stabilită în anul 843 când prima duminică din Postul Mare a căzut în data de 11 martie. Atunci s-a sărbătorit victoria credinței ortodoxe asupra tuturor ereziilor care au tulburat viața Bisericii, multe sute de ani.

 

La Settimo Torinese acest praznic al Ortodoxiei a fost sărbătorit cu mare bucurie datorită faptului că în aceste momente dificile am reușit să slujim încă o data Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreuna cu toți cei prezenți.

La aceasta mare cinste s-a adăugat un alt mare dar din partea Domnului. Paraclisul nostru, închinat Sf. Teodora de la Sihla, a fost împodobit cu uși împărătești și diaconești cât și cu 16 străni bisericești frumos sculptate în lemn.

Dăm slava Bunului Dumnezeu și mulțumim din suflet Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan cât și PS Părinte Vicar Atanasie pentru purtatea de grijă pe care o oferă nouă tuturor.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098450