"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica Ortodoxiei | PS Atanasie de Bogdania a slujit la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica Ortodoxiei, 8 martie 2020, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre această zi de mare Praznic pentru Ortodoxie: „În Duminica de astăzi, prima a Sfântului și Marelui Post, numită și a Ortodoxiei, prăznuim biruința credinței noastre dreptmăritoare asupra iconoclaștilor și asupra tuturor ereziilor, din anul 843. De atunci, Ortodoxia este asociată icoanei, iar noi, prin închinarea la icoană, nu aducem cinstire materiei din care e făcută, ci celui sau celei are este reprezentat în ea, căci icoana este o fereastră care ne duce la prototip”.

Ierarhul a mai transmis un cuvânt de încurajare pentru aceste vremuri de încercare prin care trecem: „Chiar dacă vremurile de încercare prin care trecem ne impun anumite reguli, inclusiv de distanță, pe care este bine să le împlinim, cel mai important pentru noi este să ne ținem inimile aproape unul de celălalt. Iar metoda cea mai eficientă de a ne ține inimile aproape este rugăciunea. Prin rugăciune ne întărim, prin rugăciune cerem ajutor de la Preasfânta Treime, de la Maica Domnului, de la Toți Sfinții, prin rugăciune ne păstrăm cu toții uniți în fața primejdiilor și a ispitelor. Vă îndemn, așadar, să vă rugați pentru dumneavoastră și pentru toată lumea, ca toți să primim marele dar al mântuirii sufletelor noastre”.

La final s-a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei și s-a realizat tradiționala colectă dedicată Fondului Central Misionar al Patriarhiei Române.

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098371