"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Școala duminicală altfel

În această perioadă în care, de câteva săptămâni, suntem cu toții constrânși să rămânem în casă, dar în același timp bucurându-ne să fim în sânul familiei, în această perioadă de încercare și de continuă schimbare a obiceiurilor noastre zilnice, căutăm prin toate modalitățile, clasice și moderne, să ne continuăm viața noastră în sânul Tradiției si a bisericii creștine.

Așa am ajuns ca, în condițiile date, să organizăm și să prelungim școala catehetică pentru copii, organizând întâlniri on-line și venind în întâmpinarea  copiilor și a tinerilor noștri cu materiale de învățătură bisericească din care să tragă folos și să sporească în încrederea față de Dumnezeu. 

În acest context, astăzi, 22 martie 2020, în Duminica Închinării Sfintei Cruci, s-a încheiat concursul de desen și pictură organizat în cadrul programului catehetic al tinerilor și copiilor de la Paraclisul Centrului Eparhial de la Roma, concurs care a dat posibilitatea celor mici să deseneze sau să picteze pe Sfântul lor ocrotitor. La aceasta s-a adăugat și unele scrieri și rugăciuni compuse din inima curată și lucrătoare a tânărului creștin.

Preasfântă Cuvioasă Teodora de la Sihla roagă-te lui Dumnezeu pentru mine, păcătosul!

Ajută-mă în momentele în care nu găsesc alinare.

Ajută-mă să mă apropii mai mult de Dumnezeu.

Ajută-mă să fiu cu Tine și Tu cu mine.

Fii exemplu meu in viață, pentru a putea trăi cu inocență și sinceritate ca și Tine.

Fii prietena mea duhovnicească și sufletească cea mai bună.

Ia-mă de mână și mă îndrumă spre calea cea dreaptă și nu mă lăsa niciodată, nici când voi crește mare și voi cunoaște drumul; nu mă lăsa niciodată singură.

Preasfântă Cuvioasă Teodora roagă-te lui Dumnezeu pentru mine, păcătosul!

 

Această frumoasă ocupație pe care copiii au exprimat-o în Chipuri de Sfinți și prin rugăciune va fi expusă on-line spre vizionare întregii comunități de la Paraclisul Centrului Eparhial.

Mulțumim copiilor pentru lucrarea și rugăciunile făcute spre folosul întregii lumi, dar și părinților care ne sprijină în programele noastre catehetice.

 

Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3098366