"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

În carantină am fost și ați venit la Mine ...

Conștienți că mila nu este o virtute pasivă, ci una ce îndeamnă la acțiune, prin mijlocirea Sfinților Mucenici Evlampie și Evlampia și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și parohia noastră din Collegno s-a implicat in ajutorarea celor aflați în nevoi , cauzate de  răspândirea virusului Covid 19.

Albinele duhovnicești” din parohie, cu mierea dragostei și dărnicii lor, au reușit să îndulciască situația dificilă în care se află mai multe familii din comunitatea noastră.  Alimente, cărți, icoane,  toate au avut darul de a aduce un „strop de lumină pentru cei aflați în carantină” , așa cum am intitulat această lucrare filantropică  bineplăcută Domnului.

Dumnezeu să răsplătească jertfa tuturor celor care au avut curajul sufletesc, în aceste momente de grea încercare, să investească în cer, singura investiție care merită toată atenția,  pentru că în definitiv măsura iubirii aproapelui este dată de jertfa de care suntem capabili pentru acesta.

Preot Valeriu Andrei Grosu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3385980