"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Conferințele Parohiei din Venaria Reale

Cu Binecuvântarea Preasfințitului Părintelui nostru Episcop Siluan și din Încredințarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Parohia “ Sfântul Cuvios Ilarion cel Mare” din Venaria Reale, găzduiește o serie de Conferințe Duhovnicești Online care privesc atât  perioada postului în care ne aflăm cât și creșterea duhovnicească a credincioșilor săi în aceste vremuri greu încercate.

Astfel dintre invitații  deja prezenți și cei care vor mai conferenția se numără Pr. Lucian Bârzu de la Parohia “ Sf. Apostol Andrei “ din Ladispoli, Pr. Dr. Liviu Barbu, Lector asociat al Institutului de Studii Creștin-Ortodoxe din Cambridge, Marea Britanie, Domnul Cercetător Muzicolog Dr. Răileanu Constantin, dirijorul Grupului “ Anton Pan”  de Muzica Bizantină/Psaltică instrumentală și nu numai, Pictorul și Teologul Valentin Petraru și alții .

Subiectele conferințelor ating subiecte ca “Între Liturghie și Cotidian” , “ Rugăciunea , viața noastră”, “Muzica psaltică...Domnului să ne rugăm”  , “ Icoana, fereastră spre cer” și alte nenumărate subiecte interesante cu privire la viața de creștinească.

Toate acestea, se doresc a fi mijloace prin care să ne apropiem mai mult de Dumnezeu, prin care să ne înduhovnicim mai mult și prin care să aflăm răspunsuri la frământările noastre interioare. Slavă Domnului pentru toate.

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3385976