"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Parohia Prima-Porta – un altfel de pastorație

În această perioadă dificilă, fără precedent în istoria ultimilor generați, când o bună parte din Europa și din lumea întreagă este nevoită să se izoleze din cauza pandemiei Covid 19, misiunea parohiei noastre,  greu încercată, a trebuit să găsească noi modalități de ajunge la sufletele și în familiile credincioșilor, nemaigândite sau folosite până acum. Cu binecuvântarea și îndrumarea PS Părinte Siluan, Parohia Roma VII-Prima Porta, ca mai toate parohiile Episcopiei noastre, a căutat și  a găsit strategi noi pentru o cât mai prezentă lucrare pastoral-misionară, în vederea apropierii de Dumnezeu a creștinilor din cuprinsul ei. Astfel, fiindu-ne interzisă slujirea la în parohia catolică  ce ne găzduiește, am intensificat și mai mult contactul cu credincioșii și copiii acestora, în timpul întregii săptămâni.  În fiecare zi se slujește și se transmit on-line și in direct slujbele săvârșite dar, mai ales, de luni până vineri reușim să fim în contact cu copiii și tinerii din parohia noastră, printr-un program de cateheză și școală parohială, împărtășit la mai mult de 30 de copii. Împărțiți în patru clase(1 și 2, 3 si 4, 5 și 6, 7 si 8), școlarii noștri sunt meditați la distanță de 2 studenți și de 2 absolvenți de facultate (Filologie și Psihologie), care, pe perioada unei ore și jumătate, se străduiesc să le explice subiectele mai puțin însușite din programa acestor clase. Sentimentul este, mărturisim, că poate niciodată ca acum, parohia noastră nu a fost mai prezentă în problemele enoriașilor săi. Mulțumim lui Dumnezeu pentru acest mare dar.

A consemnat Cătălina Stirbu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3385980