"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Dăruind vei dobândi – parohia din San Bonifacio

Pandemia de Coronavirus a adus multă suferință în lume însă această suferință ne-a învățat încă o dată că trebuie să ne deschidem inima și mai mult către cei din jur, aflați in dificultate, dar și către tot omul, care este chip al lui Dumnezeu. În acest sens, Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio a sprijinit 20 de familii aflate în nevoi, oferind de la începutul lunii martie și până în prezent pachete alimentare în valoare de 1700 de euro; a sprijinit simbolic eforturile deosebite ale celor care se luptă în prima linie cu virusul COVID 19, donând 500 de euro Asociației de Voluntari Crucea Roșie Est Veronese și a confecționat cu un grup de voluntari al parohiei peste 1000 de măști de protecție, dintre care 700 au fost deja distribuite Serviciului Social al Primăriei din San Bonifacio. Solidaritatea noastră s-a îndreptat și către cei de acasă. Astfel, s-a continuat Proiectul Brațele Părintești, prin trimiterea a 24 de burse de studiu către copiii aflați în situați defavorizate iar prin bunăvoința și dragostea unei familii din parohie, unei parohii sărace din România i s-a donat suma de 1500 de euro pentru achiziționarea unor Sfinte Vase de slujire. Aducem mulțumiri călduroase celor care au jertfit din puținul lor pentru aceste realizări, credincioșilor care au fost darnici cât și voluntarilor care s-au implicat practic, atât în confecționarea măștilor de protecție – care a presupus un efort susținut, timp de câteva zile-, cât și voluntarilor care au ajutat la distribuirea pachetelor alimentare. Domnul să sporească tot binele în casele noastre, să ne dăruiască din bucuria Sa cea nesfârșită și să ne ajute să înțelegem cât mai bine ce vrea să învățăm de la această pandemie.

 

A consemnat Pr. Daniel Stîngă, Preot Paroh la Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185390