"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

„Ale Tale dintru ale Tale, oferite celor pe care Tu îi iubeşti”

În condițiile vitrige ale pandemiei covid 19, în care familiile au rămas închise în casele lor, multe dintre ele fără un venit sigur care să le permită cele necesare traiului de zi cu zi, obștea de la Paraclisul Centrului Eparhial de la Roma a continuat lucrarea evanghelică de întrajutorare atât a familiilor aflate în dificultate materială, cât şi cea a românilor pribegi care trăiesc în aceste vremuri în cetatea Romei, fără să aibă un acoperiș deasupra capului, oameni străzii!
Solicitările au apărut chiar din primele zile ale carantinei, continuând pe toată durata acestei perioade critice.
Cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, s-au distribuit în jur de 1000 kg de alimente, la care s-au adăugat ajutoarele financiare care au depășit cifra totală de 2600 euro!
Nu au lipsit ajutoarele oferite familiilor şi copiilor internați la Spitalul Bambino Gesù cât şi în alte structuri ospitaliere din Roma.
Cu susținerea financiară a mai multe credincioși cu inimă mare s-a reușit ajutorarea mai multor zeci de familii din România aflate în dificultate financiară cărora li s-a oferit posibilitatea şi bucuria de a avea cele necesare pentru a se bucura cum se cuvine de Învierea Domnului !
Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite în această perioadă de grea încercare în care bucuria de a ajuta aproapele a luminat cu adevărat praznicul Sfintei Învieri !

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185412