"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Lumina nădejdii oferită de Episcopia noastră celor nevoiași

 

”Facerea de bine și întrajutorarea nu le dați uitări,

căci astfel de jertfe sunt bineplăcute lui Dumnezeu” (Evrei 13, 16)

 

Grija pentru cei săraci, bolnavi, închiși și bribegi a fost o preocupare permanentă a Episcopiei noastre, iar îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Siluan a fost mereu ca ”facerea de bine și întrajutorarea” să nu le dăm uitării (cf. Evrei 13, 16).

Cu atât mai mult în această perioadă de constrângere provocată de pandemia covid 19, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a venit în întâmpinarea nevoilor celor afectați în vreun fel sau altul de această situație neprevăzută și grea. 

Pe tot cuprinsul Episcopiei noastre, parohiile, prin preoții, credincioșii și voluntarii lor, au împlinit și împlinesc în continuare lucrarea evanghelică de a se face aproapele celui „căzut” în strâmtorare și necaz, în lipsuri și în boală.

Mulți preoți au reușit să realizeze colaborări cu structuri sociale din teritoriu, precum Caritas, Crucea Roșie, Banca Alimentară sau alte structuri caritabile italiene, dezvoltând o solidaritate filantropică îndreptată către cei suferinzi, români și italieni.

Au fost distribuite, astfel, mii de kilograme de alimente la mii de persoane nevoiașe, celor care sunt nevoiți să stea acasă și celor care nu au un acoperiș deasupra capului.

De remarcat este însă și efortul multor comunități parohiale care s-au mobilizat cumpărând alimentele pentru întrajutorare din banii donați de credincioși.

Nu puține au fost și sunt solicitările venite din partea celor care au ajuns în imposibilitatea de a plăti chiria, facturile de întreținere sau alte cheltuieli stringente. Pentru orice situație de urgență legată de această perioadă, dar și pentru alte împrejurări de grea încercare, Episcopia noastră a deschis un Fond de solidaritate pentru întinde o mână de ajutor celor care au nevoie.

În această perioadă Biserica îi are în vedere pe toți bolnavii, dar cu o atenție deosebită pentru cei infectați de virusul covid 19 și pentru cei din jurul lor. Preoții țin legătura cu ei telefonic și prin voluntari încercând, pe lângă  rugăciune, să-i sprijine cu tot ce le stă în putință.

Voluntariatul pentru bolnavi a continuat în parohiile Episcopiei noastre, chiar dacă prezența în spitale a fost suspendată, prin a duce acasă medicamente sau a trimite celor bolnavi banii necesari pentru achiziționarea acestora.

Carantina pandemică a dus nu numai la lipsuri materiale, dar și la o impusă izolare, iar voluntarii noștri devin ”prieteni prin telefon” cu cei care nu au cine comunica.

Asociația social-filantropică a Episcopiei, San Lorenzo dei romeni, prin cele 14 filiale ale ei, a fost și este ”pe teren”, încercând, prin voluntarii ei, să ajungă acolo unde este nevoie.

Un ajutor inedit a fost realizat de către o parohie din Nordul Italiei prin confecționarea a 1000 de măști de protecție, dintre care 700 au fost oferite Serviciului social al Primăriei locale.

Sigur că nu au fost uitați nici frații noștri din România. Pe lângă proiectele aflate în desfășurare din cadrul Episcopiei (ex. Brațele Părintești), au fost trimise sume considerabile de bani multor familii sărace, dar și unor instituții, precum Spitalul județean Suceava, Asociația ProVita (Valea Plopului), ș.a. La acestea se adaugă și ajutoarele colectate în multe parohii, alimente, haine, medicamente, etc., care  așteaptă să fie transportate în România imediat ce aceasta este posibil.

Un alt fel de sprijin în această perioadă, poate cel mai însemnat și folositor, pe care Episcopia a încercat să-l dea tuturor, a fost intrarea în dialog cu credincioșii ei prin ”întâlnirile” de pe rețelele de socializare online. Atât Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, cât și Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Atanasie, dar și alți invitați din România și din Italia au dorit să vorbească cu tinerii, cu copii, cu credincioșii adulți, cu preoții sau cu preotesele, pentru a ne încuraja pe toți și ne fi aproape, pentru a ne convinge încă o dată că atunci ”când Domnul îi cu tine, ești bucuros și dacă-i ușa închisă”.

În condițiile de restricție în care am petrecut cu toții perioada Sfintelor Paști, credincioșii au primit acasă, prin voluntari, ”paște”, ”lumină”, pachete cu alimente, dar, mai ales, au primit din partea Bisericii și a slujitorilor ei lumina nădejdii și a credinței, lumina bucuriei și a învierii, împreună cu Hristos Domnul, din orice grea încercare.

 

Pr. Ilie Ursachi

Coordonator Sector Social

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3185621