"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

 DUMINICA FEMEILOR MIRONOSIȚE - GRUPA MARE ȘI GRUPA MICĂ, ALE PAROHIEI SFÂNTA CRUCE, TORINO II


HRISTOS A ÎNVIAT!


Cu Darul Lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II, în fiecare an, în Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, a III-a dupa Paști, duminica închinată și femeii creștine, copiii aveau bucuria de a duce acasă mămicilor, o mică surpriză, pregătită la ora de cateheză.
Datorită faptului că suntem încă obligați de a fi la distanță unii față de alții, din cauza pandemiei, am găsit o cale de a face o surpriză mamelor, mai ales că anul acesta a fost declarat "Anul Omagial al Pastorației părinților și copiilor", în Patriarhia Română.

Astfel, copiii au fost îndemnați să lucreze o felicitare (pe care unii au înmiresmat-o cu puțin mir), un semn de carte sau chiar un "vas de mir" (asemenea vaselor femeilor mironosițe, care au dus mir la Mormântul Mântuitorului Hristos), părinții ajutându-i prin a le pune la dispoziție materialele de care aveau nevoie.
Surpriza pentru mame la care au participat aproape 50 de copii, a constat în faptul că mesajul scris de copil,a fost secret, până în ziua Duminicii de 3 Mai și doar atunci fiind citit de acestea.

Împreună cu salutul Pascal, înregistrat în format audio de mămici și copii, copilașii au recitat poezii și dedicații pentru MAMA, mama, cea care cu timp și fără timp, se dedică fiilor și fiicelor ei, cu mult curaj ca și femeile purtătoare de mir, dându-le, pe lângă hrana trupească și hrana cerească și încurajându-i pe aceștia să participe la activitățile de cateheză, propuse de coordonatorii de la parohie.

Ferice de părinții care, știu să transmită copiilor lor, Duhul lui Dumnezeu, Duhul dreptei credințe, care îi ajută pe aceștia să meargă înainte, pe acest drum deloc ușor, mai ales în aceste timpuri.

Sfintelor femei, cele ce prin cuvintele voastre ați alungat întunericul mâhnirii din inimile ucenicilor, cercetați prin rugăciunile voastre și sufletele noastre cele ținute în lanțurile multor păcate, ca înviind și noi cu duhul, să vă fericim pe voi, zicând cu mulțumire așa: Bucurați-vă, raze vestitoare ale zilei Învierii!

ICOSUL 12, Acatistul Sf.lor Femei Mironosițe
                                                                               

A consemnat, Preot Vasile Istina

 

Grupa Mică

 

Grupa Mare

 

 

 

Video Grupa Mică

 

 

Video Grupa Mare 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3425379