"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Colaborare cu Asociația Medici Fără Frontiere din Italia

în contextul crizei pandemice

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei este într-un proiect de colaborare cu Asociația Medici Fără Frontiere din Italia, cu sediul la Roma.

În contextul situației create de Coronavirus,  proiectul de colaborare se va desfășura  pe două planuri:

1. Distribuirea de materiale informative despre Covid 19 (prevenire, comportament, tratare, etc.), care să ajungă la cât mai multe persoane, inclusiv la cele care lucrează ca badante. Prin implicarea noastră, aceste materiale informative vor fi disponibile și în limba română.

2. Organizarea unui curs online gratuit (3 lecții/module, a câte o oră jumătate fiecare) la care să participe toți cei interesați de această problematică a pandemiei covid 19, mai ales cei care lucrează cu grupuri de persoane, care lucrează cu copiii sau în casele altora.

Proiectul se va desfășura pe tot cuprinsul Episcopiei noastre, dând posibilitatea preoților și credincioșilor din toate parohiile să fie informați cu privire la toate aspectele legate de criza pandemică în care ne aflăm.

 

 

Pr. Ilie Ursachi

Coordonator Sector Social

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3425384