"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Praznicul Sfinților Împărați Constantin și Elena la Centrul Eparhial de la Roma

Prăznuirea Sfinților Împărați, întocmai cu apostolii, Constantin și mama sa Elena, a fost o zi de bucurie pentru toți creștinii ortodocși din Italia, când ușile lăcașurilor de cult din peninsulă s-au redeschis din nou pentru credincioși, după mai mult de doua luni de carantină.

 

La Dumnezeiasca Liturghie, săvârșită în aer liber, la Centrul Eparhial de la Roma, a slujit PS Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania. În cadrul Sfintei Liturghii s-au adus rugăciuni și ectenii de mulțumire pentru toate binefacerile și ajutorul primit de la Dumnezeu, în această perioadă dificilă, prin care a trecut și trece în continuare întreaga lume.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Atanasie a nuanțat mai multe momente importante din viața Sfinților Împărați Constantin și Elena, care iată, astăzi, binecuvântează redeschiderea bisericilor din Italia, aducând har și bucurie creștinilor dreptslăvitori, dar în același timp, a insistat și asupra importanței de a ne „încredința întreaga noastră viață lui Hristos Dumnezeu, atât în clipe de încercare, cât și în cele de har și de bucurie. Încredințare care deschide ușa spre calea smereniei, a dragostei față de aproapele, a întrajutorării celui nevoiaș, îndurerat, întristat sau împovărat. Să nu uităm că Dumnezeu a fost și este mereu cu noi”.

 

La final, Preasfinția sa a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan tuturor credincioșilor care au participat la Dumnezeiasca Liturghie, felicitându-i, mai cu seamă, pe cei implicați în proiectele social-filantropice, coordonate, în această perioadă, de voluntarii care frecventează paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, de la Centrul Eparhial de la Roma.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3425395