"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Serbarea de 1 iunie a copiilor de la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Copii și tinerii de la paraclisul Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial de la Roma, au pregătit un scurt program, dedicat zilei internaționale a copiilor.

Ziua de 1 iunie este un prilej de a sărbători copilăria și copiii. Copilăria e o lume aparte, plină de lumină și armonie, poeziile pe care copiii de la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” le-au recitat umplându-ne pe toți atât de nostalgia propriei copilării, dar și de bucuria și entuziasmul specific vârstei.
În același timp, copiii și-au cinstit ocrotitorul, pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab, veghetorul Frăției Nepsis a tinerilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, fiind așezat la finalul „serbării” troparul Sfântului, în interpretarea unui copil de la Paraclis.

Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, că a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu. Adevăr vă grăiesc: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra în ea. (Luca 18, 16-17)

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3273477