"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România

Sâmbătă, 1 august, după slujba Vecerniei, în Parohia Sfântul Mucenic Bonifatie din San Bonifacio, a fost inaugurată expoziția ”Să cunoaștem Sfinți din Italia și din România” în care au fost implicați copii și adolescenți din parohiile San Bonifacio (Italia) și Sintești (România). Aceasta a fost coordonată de doamnele preotese Andreea Stîngă și Mihaela Gangă și se desfășoară concomitent, în ambele parohii, cuprinzând prezentarea vieților a 16 sfinți care au trăit pe meleaguri italiene și a 16 sfinți care s-au nevoit pe pământ românesc, prin expunerea unor planșe cu viața, icoana și unele cântări imnografice ale acestora - toate fiind înfrumusețate de mâna copiilor. 

Scopul expoziției este acela de a-i determina pe copii, pe părinți  și pe toți credincioșii, în general, să cunoască mai îndeaproape viețile sfinților care s-au nevoit în pământul în care Dumnezeu a îngăduit să trăim; de a simți mai intens legătura cu sfinții și în cele din urmă, de a da ocazia copiilor din cele două parohii să se cunoască și să lege prietenii. 

Expoziția poate fi vizualizată și pe pagina de facebook a parohiei San Bonifacio.

Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi!

 

Pr. Daniel Stîngă

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3382432