"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Al XII-lea hram al Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Sâmbătă, 15 august 2020, Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma și-a prăznuit cel de-al XII-lea hram. Credincioșii, veniți în număr mare, s-au rugat la Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania și cu un sobor de preoți și diaconi din zona Lazio.

Cel de-al XII-lea hram al Mănăstirii de maici de la Roma a debutat vineri seara, cu slujba Privegherii, continuând apoi în ziua Praznicului cu Dumnezeiasca Liturghie arhierească. În cuvântul de învățătură rostit la acest eveniment, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre Maica Domnului, ca cea care aduce alinare și mângâiere neamului omenesc în vremuri de restriște, precum cele prin care trecem acum. Din pântecele ei binecuvântat, Maica Domnului ne-a izvorât tuturor Viața-Hristos. Ea este pentru creștini cea mai mare mijlocitoare în nevoi și în necazuri, în dureri și suferințe, toată viața ei fiind o jertfă în folosul omenirii, spre a-L putea descoperi întregii lumi pe Cel care ne dăruiește nouă viață veșnică.

Evenimentul liturgic a fost îmbogățit și de un scurt recital de poezii și cântări specifice perioadei liturgice de către copiii și tinerii de la Școala Duminicală.

După slujirea Dumnezeieștii Liturghii, au avut loc saluturile oficiale, în care Excelența Sa, Ambasadorul României în Republica Italiană, domnul George Gabriel Bologan, a adresat un cuvânt de suflet celor prezenți, subliniind importanța activității social-filantropice desfășurate de către Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în timp de pandemie.

La rândul său, Preasfințitul Atanasie de Bogdania a ținut să mulțumească, în mod deosebit, domnului Ambasador George Gabriel Bologan și întregului corp diplomatic, care în perioadă de pandemie au depus eforturi deosebite pentru a veni în întâmpinarea cetățenilor români, aflați în dificultate, contribuind în mod concret la limitarea impactului pe care actuala criză epidemiologică a avut-o asupra comunității românești din Italia.

La final, Preasfinția Sa a transmis binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, din partea căruia, toți credincioșii prezenți au primit în dar o iconiță cu Adormirea Maicii Domnului.

 

Mai multe informații privind programele social-filantropie ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei pot fi vizualizate aici

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3382958