"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

"Bucurie și Creație"- A Vll-a Întâlnire a Școlii de Vară - NEPSIS Settimo Torinese

Sâmbătă, 22 august 2020, în Parohia "Sf. Ioan de la Râşca şi Secu", din Settimo Torinese, Tinerii NEPSIS alături de coordonatorii lor Valentin și Mădălina, împreună cu Părintele Paul, au luat parte la cea de-a VII-a întâlnire,  a cursurilor gratuite în aer liber, ale "Școlii de Vară".

 Micii artiști, lucrând "talantul" de a ordona creația, au întocmit crâmpeie de culoare și materie, organizate în ansambluri de simetrie organică și culoare. Din mânuțele lor, încă firave, au ieșit spre admirație: vaze din hârtie, coșulețe din fir de cânepă, tablouri tridimensionale, suporturi pentru creioane, metaniere bicolore, au cusut gentuțe din fetru ornate cu nasturi fatenzie.

Pietre de râu, după șlefuirea milenară a apei curgătoare, au fost picurate cu stropi de culoare de către micii artiști, așezând simbolul crucii, ca o prefigurare a jertfei Domnului ce se răsfrânge asupra întregului pământ.

Mulțumim tuturor participanților și ostenitorilor acestui frumos proiect.

Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru privilegiul de a lua parte la această frumoasă și rodnică întâlnire!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3383026