"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Al treilea Hram la Settimo Torinese

Duminica 30 August, la praznicul Sfântului Ierarh Ioan de la Râșca și Secu, Parohia Ortodoxă Română din Settimo Torinese și-a sărbătorit pentru a treia oară hramul.

Datorită restricțiilor în vigoare a fost un hram smerit, fără agapă și fără invitați, însă cei prezenți ne-am întărit cu nădejdea că aceste timpuri grele vor trece.

Cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia a fost înființată în anul 2017.

Prima sfântă Liturghie a fost săvârșită duminică 3 Decembrie la praznicul Sf. Gheorghe de la Cernica. Biserica în care slujim acum a fost obținută prin osteneala vrednicului de pomenire, Prea Cucernicul Părinte Lucian Roșu, plecat la cele veșnice anul acesta.

De atunci și până astăzi se slujește în toate duminicile și sărbătorile de peste an  Pe lângă slujire ne-am ostenit să purtăm grijă de copii și tinerii parohiei, oferindu-le în mod gratuit prin osteneala voluntarilor, nenumărate activități legate de cântările de la strană cât și ateliere de pictură, hand-made, muzică și chitară. Aceste cursuri continuă în anul școlar ce urmează a începe.

Din anul 2019, parohia noastră slujește la praznicele și sărbătorile din săptămână în Paraclisul cu hramul Sf. Teodora de la Sihla. Lucrările de amenajare ale acestui Paraclis cu Binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan au fost binecuvântate de către Prea Sfințitul Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, slujbă la care diaconul parohiei, părintele Valeriu Draganescu a fost hirotonit preot pentru parohia din Venaria Reale.

Dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru mijlocitorii  nostrii , Sf. Ierarh Ioan de la Râșca și Secu și Sf. Cuvioasă Teodora de la Sihla pentru toate binefacerile primite.

Mulțumiri tuturor ostenitorilor și donatorilor pentru toată osteneala depusă pentru binele acestei comunități.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3383013