"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Tabără de copii la Parohia Valeggio Sul Mincio

În perioada 27 august - 1 septembrie a fost organizată la Parohia Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara, protopopiatul Triveneto II, Tabăra de copii ,,Calea bucuriei”, aflată la a doua ediție. Au participat 30 de copii din localitate și împrejurimi și 13 voluntari animatori. Tabăra s-a dorit a fi pentru participanți un moment de cunoaștere a credinței ortodoxe și a culturii, limbii și literaturii române, iar pentru voluntari o ocazie de formare în acest domeniu de animator în tabere de copii.

Ca parteneri au fost, pe plan local, Parohia Catolică Sfântul Apostol Petru ce ne-a gazduit 3 zile în spațiul de tineret al parohiei, iar ca ajutor în domeniul tinerilor voluntari Parohiile Ortodoxe din Verona și Rovigo.

Tabăra a cuprins atelierele de Cateheză, Teatru, Muzică folk, Geografia României, Pelerini în Italia, Dans, Toacă, Ghicitori și Talentul meu. Toate acestea îmbinate cu jocuri de cunoaștere, animație și de stimularea atenției, desfășurate în aer liber în spațiul bisericii, a centrului de tineret al parohiei catolice și în Parcul Sigurta.

 

Preot paroh Ionuț Dascălu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3383017