"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

"Bucurie și Creație"-  Întâlnirea finală a Școlii de Vară - NEPSIS Settimo Torinese

Sâmbătă, 5 septembrie 2020, în Parohia "Sf. Ioan de la Râşca şi Secu", din Settimo Torinese, a avut loc ultima întâlnire a Școlii de Vară 2020.

 

Tinerii NEPSIS alături de coordonatorii lor Valentin și Mădălina, împreună cu Părintele Paul  şi câteva mame care mereu au fost alături în acest frumos proiect, au descoperit noi valențe ale creației, făcând acest univers al frumosului să se descopere cu atât mai complex și cu perspective infinite, încât sufletul să dorească mereu aceste crâmpeie edenice.

 

Elementele de creație au avut un real impact semnificativ de satisfacție, încercând noi tehnici și ansambluri de materie, ce au dezvăluit creații tot mai îndrăznețe și deosebite.

 

Voioșia a fost completată de atingerea obiectivelor propuse, iar pe lângă obiectele de artizanat, toți participanții au pus pe încheieturile lor, ca o pecete îngerească, metaniere împletite în cadrul proiectului, care să le reamintească mereu de Hristos și Biserica Sa, ca loc al ocrotirii de toată răutatea și izvor al Adevăratei Frumuseți.

 

Mulțumim tuturor participanților, ostenitorilor și nu în ultimul rând Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan pentru binecuvântare și purtarea grijă!

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3382956