"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

ULTIMA ETAPĂ ÎN FINALIZAREA PICTURII BISERICII DIN VERBANIA

Cu binecuvântarea Presfințitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu purtarea de grijă a Presfințitului Atanasie, prin mijlocirea Maicii Domnului și a Sfântului Evanghelist Luca, ocrotitorul noastru, s-a intrat în ultima etapă a finalizării picturii, în biserica parohială din localitatea Verbania, provincia Verbano-Cusio-Ossola. Pictura este realizată în România, în tecnica acrilic pe pânză, aplicată pe perete. Acest proiect a luat naștere în urma cu mai bine de un an de zile, când mai multe fapte minunate s-au întâmplat în viața comunității ortodoxe de pe malul "Lacului Mare" (Lago Maggiore). Chiar dacă timpurile sunt foarte grele, iar viața cotidiană ne zdruncină uneori, inimoșii credincioși ai comunității noastre au făcut posibil realizarea acestui "vis". Nădăjduim ca jertfa fiecăruia să fie primită de Dumnezeu, agonisindu-ne comoară neprețuită și roade veșnice, așezate în "hambarele cerești"!

"Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc frumusețea Casei Tale!"

 

A consemnat,

preot paroh Andrei Agape

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405332