"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Septembrie 2020 - Adunare Protopopială în Protopopiatele Piemonte I și Piemonte III

 

 

Cu mila lui Dumnezeu, cu Binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, joi, 24 Septembrie 2020, a avut loc în Parohia Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica, localitatea Chivasso, întrunirea tuturor preoţilor din Protopopiatele Piemonte I și III . Încă de la început, emoțiile revederii și bucuria reușitei unui efort filantropic susținut pe întreaga perioadă pandemică de către toate parohiile din cele două protopopiate, s-au simțit din plin în rugăciunea de deschidere a lucrărilor Adunării Protopopiale.

 

Prima parte a Adunării a fost marcată de salutul călduros al Părintelui Protopop Marius Floricu care a urat tuturor o bună revedere în Duhul lui Hristos, lucrările sesiunii continuând cu prezentarea de către fiecare preot paroh, a situației parohiale a fiecărei comunități ortodoxe pe care o au în grijă. Astfel s-au supus discuției toate argumentele legislative, juridice și administrative potrivit fiecărei parohii în parte care pot asigura o bună funcționare administrativ-duhovnicească a comunităților noastre.

 

În cea de a doua parte a sesiunii protopopiale s-au evidențiat proiectele mari de consolidare a prezenței ortodoxe, duhovnicești în zona Piemonte prin îndemnul la întrajutorare, la dragoste frățească, menționându-se lucrările de amploare care au loc în parohiile din Moncalieri, Chivasso, Torino, Orbassano, Biela și Venaria Reale. S-au constatat eforturile concrete atât financiare cât și alimentare pe care fiecare dintre parohii în parte le susține, îndemnul protopopial fiind de continuare a acestora în deplină respectare a normelor de siguranță impuse de către statul italian conform reglementărilor naționale și regionale. Pe ordinea de zi au urmat discuții cu caracter duhovnicesc, canonic, după care s-au anunțat vizitele pastoral-administrative pe care Părintele Protopop Marius Floricu le va efectua în parohii.

 

La finalul întâlnirii s-a dezvăluit programul administrativ duhovnicesc al regiunii Piemonte cu privire la numirile preoților parohi care vor fi instalați în parohiile vacante și cu privire la hirotoniile și hirotesiile care se vor Binecuvânta pentru parohiile ambelor protopopiate.

 

Totodată, la îndemnul Părintelui Protopop, părintele Livius Todirașcu, după 10 ani de păstorire a parohiei din localitatea Giaveno, a rostit un cuvânt de rămas bun, cuvânt primit cu deosebită căldură din partea fraților slujitori care l-au încurajat în noul drum spre mântuire.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

 

Din încredințarea Părintelui Protopop Marius Floricu a consemnat,  Pr. Valeriu Drăgănescu.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405373