"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Prăznuirea Sfântului Voievod Neagoe Basarab și excursie cu copiii la Sacra di San Michele, la parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2


Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, sâmbătă 26 Septembrie 2020, în biserica "Înălțarea Sfintei Cruci"- Torino 2, cu prilejul prăznuirii Sfântului Neagoe Basarab ocrotitorul Frăției Nepsis, a fost săvârșită Sfânta Liturghie, precedată de Acatistul Sfântului Neagoe, la care au participat îndeosebi tinerii Neptici, cântând la strană împreună cu părintele paroh Gabriel Burcescu.

 În cuvântul de învățătură, părintele Vasile Istina i-a îndemnat pe tineri și pe credincioși, să se apropie mai mult de biserică și de învățăturile ei cele sfinte prin rugăciune și lectură.
Au fost sfătuiți în acest sens să se adreseze bibliotecii parohiale ”Sfinţii Grigorie Dascălul şi Neagoe Basarab”.  Biblioteca a fost înființată în anul 2010 prin purtarea de grijă a părintelui Lucian Roșu, în prezent numărând 2803 volume, iar abonați fiind 145 de credincioși.

 Bucuria acestei sărbători a fost întregită de tinerii Neptici, care au reprezentat parohia noastră la Congresul Nepsis MOREOM Berna, 25-27 septembrie 2020.

La inițiativa doamnei preotese Amalia Roșu și cu binecuvântarea părintelui paroh Gabriel Burcescu, duminică 27 septembrie după Sfânta Liturghie, peste 50 de copii și părinți au participat cu mult drag și bucurie la excursia dedicată vizitării mănăstirii Sacra di San Michele.

 Construită în secolul X în vârful unei stânci, aflată la o înălțime de 962 metri și la 40 de km de Torino, Mănăstirea San Michele este monument simbol din Regiunea Piemonte.
Prin peisajele mirifice care se deschid privirii vizitatorului, această mănăstire aflată sub ocrotirea Sfântului Arhanghel Mihail, este un loc de reculegere și de apropiere de Dumnezeu de neuitat.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate frumusețile și bucuriile dăruite!

Învăţăturile tale, Sfinte Neagoe, lăsate moştenire fiului tău Teodosie şi poporului binecredincios, sunt şi pentru noi chemare sfântă la împlinirea poruncilor pline de mireasmă duhovnicească ale Evangheliei lui Hristos şi la cântarea Dumnezeului Celui în Treime lăudat: Aliluia!
(Acatistul Sfântului Neagoe Basarab, Condacul al 4-lea) 

 

Pr. Vasile Istina

 

 

VIDEO

 

Tropar Sf. Neagoe Basarab - Nepsis - Torino II

Excursie la Sacra di San Michele - Nepisis - Torino II

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405326