"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Retrospectivă Prima Săptămână a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca si Secu" -  NEPSIS Settimo Torinese

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grija a Părintelui Paul, în parohia din Settimo Torinese, au început cursurile Catehetico-Artistice ale Școlii Parohiale, coordonați de Valentin și Mădălina Petraru.

 

Tinerii NEPSIS, împărțiți în mai multe grupe, au desfășurat un program de activități, organizat în întâlniri serale de marți până sâmbătă. Două seri fiind dedicate studiului chitarei clasice și alte trei seri, Atelierelor Catehetico-Artistice, culminând cu Atelierul de Muzică Psaltică de sâmbătă seara.

 

Pentru dezvoltarea duhovnicească au rostit Rugăciunea Inimii, ajutați pentru nerisipirea minții de metaniere. Au fost abordate teme catehetice despre rugăciune și conduită morală, desprinse din învățăturile sfinților prăznuiți în această săptămână, o atenție deosebită, fiind centrată asupra Sfântului Domnitor Neagoe Basarab, ocrotitorul Frăției NEPSIS.

 

În cadrul Atelierului de Pictură, cele trei grupe au continuat schițele la proiectul mai vechi, intitulat "Mica Biblie în culori", însumând 24 de lucrări pe pânză (50×70cm), cu un deosebit impact vizual și spiritual, cu tematica celor mai importante episoade din istoria creștinismului, de la Facerea Lumii până la Judecata de Apoi.

 

Mulțumim tuturor participanților și dăm Slavă Sfintei Treimi, rugând pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab să mijlocească daruri duhovnicești pentru toți ostenitorii acestui proiect!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405317