"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Praznicul Acoperământului Maicii Domnului | 45 de ani de slujire ortodoxă în cetatea Milanului (1 octombrie 1975 – 1 octombrie 2020)

Acum 45 de ani, din încredințarea Preafericitului Părinte Patriarh Justinian Marina, era numit ca preot paroh al primei comunități ortodoxe românești din Peninsula Italică, Preacucernicul Părinte Traian Valdman, cel care, cu timp și fără timp, a păstorit turma încredințată spre păstorire în cetatea Sfântului Ierarh Ambrozie, Milano. Cei 45 de ani de existență au fost prăznuiți prin laudă și mulțumire adusă Bunului Dumnezeu și Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe ipodiaconul Ionuț Cozmâncă, pe seama Parohiei „Sfântul Ierarh Grigorie Palama” din Como.

În data de 1 octombrie 1975, Patriarhia Română recunoștea în mod oficial Parohia „Pogorârea Duhului Sfânt” din Milano, aceasta asigurând de atunci și până astăzi, în mod neîntrerupt, pastorația fiilor neamului nostru românesc stabiliți pe meleagurile italiene. În cei 45 de ani, parohia din inima Lombardiei a alinat durerile și suferințele numeroșilor credincioși, a întemeiat sute de familii creștine și a încreștinat mii de copii. În toți acești ani, Preacucernicul Părinte Vicar Onorific Traian Valdman, alături de Preoteasa Angela, au călăuzit pe calea cunoștinței de Dumnezeu pe toți cei care au pășit pragul bisericii, cu multă râvnă, cu multă dăruire și cu multă grijă părintească, fiind părtași atât bucuriilor, dar mai ales greutăților și suferințelor care nu au lipsit în cele peste patru decenii de lucrare pastoral-misionară.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a evidențiat lucrarea proniatoare a Maicii Domnului în propășirea credinței noastre strămoșești și pe aceste meleaguri, departe de țara noastră, „această primă comunitate a ortodocșilor români din Italia fiind nu numai o expresie a existenței bisericii pământești, prin primul Hram pe care îl poartă, Pogorârea Duhului Sfânt, ci și mărturie a iubirii și gingășiei Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, al cărei Acoperământ îl prăznuim”.În continuare, ierarhul a dezvăluit și gândul Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de a rândui ca al doilea Hram, de toamnă, Praznicul Acoperământului Maicii Domnului, ca semn de prețuire a milostivirii Maicii Domnului față de poporul român dreptcredincios din Italia și ca prilej de comemorare anuală a începuturilor parohiei milaneze.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a dat citire Cuvântului aniversar la 45 de ani de la înființarea Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Milano, transmis de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, în care au fost evocate atât câteva repere istorice din viața parohiei, însă a fost evidențiată în chip deosebit lucrarea dinamică a vrednicului ei păstor, Preacucernicul Părinte Vicar Onorific Traian Valdman, secondat de către doamna Preoteasă Angela, „comunitatea ortodoxă de la Milano cultivând tradițiile creștine, transmise din străbuni, și predându-le mai departe generațiilor care s-au adăugat, fie născute pe pământ italian, fie venite din România, devenind o adevărată „deschizătoare de drumuri” pentru comunitățile ce s-au întemeiat ulterior, atât înainte de 1989, cât și după”. Momentul aniversar a fost îmbogățit și de cuvintele de felicitare adresate de către reprezentanții autorităților civile și religioase prezente la eveniment. 

Evenimentul s-a încheiat printr-un frumos discurs de mulțumire ținut de către Preacucernicul Părinte Vicar Onorific Traian Valdman, prin care își arată recunoștința față de marea milostivire a lui Dumnezeu și față de toate persoanele care au avut un rol determinant în evoluția și dezvoltarea Parohiei „Pogorârea Duhului Sfânt” din Milano.

 

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, păzește-ne sub Sfânt Acoperământul Tău!

 

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405317