"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sfânta Muceniță "IUSTINA Fecioara",  sărbătorită la CARIGNANO

 Parohia Ortodoxă Română Sfântul Ierarh "Iosif cel Milostiv", Mitropolitul Moldovei CARIGNANO,  Piemonte 3 și-a sărbătorit cel de-al doilea hram al comunității, " Sfânta Muceniță IUSTINA fecioara",ale cărei Sfinte Moaște se află în Biserica noastră. În ajunul sărbătorii joi 1-10-2020 sa săvârșit Taina Sfântului Maslu la care au participat alături de Părintele paroh Ioan Sfirnaciuc, Părinții; Pr. Nicolae Vasilescu- Chivasso, Pr. Timotei Asandei- Giaveno și Pr. Livius Todirașcu- Giaveno, care a ținut un cuvânt de învățătură.

În ziua praznicului, Vineri 2 octombrie sa săvârșit Sfânta Liturghie în sobor, avândul în frunte pe Preacucernicul Părinte Protopop Marius Floricu, alături de Părintele Nicolae Vasilescu- Chivasso,  Părintele Alexandru Lincinschi- Rivarolo, Părintele Vasile David-  Novara.  Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Părintele Paroh Ioan Sfirnaciuc, amintind de viața Sfintei Iustina, iar la sfârșitul Sfintei Liturghii Părintele Protopop a felicitat pe toți cei prezenți pentru dragostea și jertfa depusă pentru Casa Lui Dumnezeu. Ne-a onorat cu prezența domnul primar al orașului CARIGNANO, dl. Giorgio Albertino, care a adus un cuvânt de laudă comunității românești. Dăm slavă Domnului pentru toate!

 

A consemnat, prezbitera, Daniela Mariana Sfirnaci

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405366