"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Zilele Portului Popular în Episcopia Italiei

   Identitatea unui neam se face vizibilă, se manifestă și chiar se cultivă prin câteva elemente între care cele mai importante sunt credința, limba și obiceiurile. De aceea, credința creștin ortodoxă de factură bizantină cu inflexiuni slave, limba română cu toate graiurile și nuanțele ei, dar și tradițiile moștenite de la înaintașii noștri, pline de bogăție semantică și estetică, reprezintă pentru comunitățile de români din Diaspora legături esențiale în păstrarea și transmiterea identității.

   Portul popular românesc, cu toate variațiunile lui zonale, s-a dezvoltat concomitent cu poporul român, fiind expresie estetică și practică a modului de viață și al spiritualității românului ancestral. Este o concluzie logică și necesară, cu atât mai mult pentru românii din Diaspora despărțiți fizic de ”acasă”, să-și afirme identitatea prin îmbrăcarea costumului național.

  Încă din anul 2009, cu binecuvântarea și purtarea de grijă Ierarhilor noștri, în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei se desfășoară în mod organizat, anual, ”Zilele Portului Popular”. A doua săptămână a lunii octombrie este dedicată costumului românesc, el fiind celebrat în diferite activități și manifestări; anul acesta, deși puternic marcat de pandemie, nu face excepție: chiar dacă activitățile se desfășoară limitate de măsurile de siguranță, comunitățile de români își afirmă identitatea îmbrăcând portul popular.

„Eu nu am nevoie să cred în neamul meu. Eu știu sau nu știu. Problema nu e: ce trebuie să fac? Ci: sunt sau nu sunt în adevărul lui? Dacă eşti în acest adevăr, dacă eşti cum se cade să fii, atunci lupta nu poate avea alt sens decât atât să împiedici irosirea a ceea ce e şi, prin faptul că este, are preț. Conservare, deci, şi nicidecum revoluție şi răsturnare.Asta şi numai asta este: a fi român!”

Mircea Vulcănescu

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405342