"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A III-a Săptămână a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca si Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, sub cupola Bisericii și învăluiți de Duhul Sfânt, primind semințele Cuvântului din mâna Tatălui, cei mai mici ai Domnului, se dezvoltă și cresc în armonie cu dumnezeirea.

 

Tinerii NEPSIS, au parcurs o nouă săptămână de studiu, îmbogățindu-şi constant cunoștințele și abilitățile, extinzând arealul lucrărilor frumoase din palmaresul dezvoltării personale.

 

În cadrul proiectelor Parohiale, alături de Valentin Petraru, și-au îmbogățit repertoriul de cântece la chitară cu piesa "Tânărul în căutarea libertatii", un imn dedicat tinerilor ortodocși, au pășit în lumea culorii, continuând zugrăvirea tablourilor cu temă Biblică, depășind etapa transpunerii în creion.

 

Catehizați de Mădălina Petraru, au primit lămuriri asupra "rugăciunii ca existență a vieții veșnice", sub lumina Sfântului Ioan de Kronştadt și Sf. Sofronie de la Essex, prezentându-li-se spre ajutor de înțelegere și practică, cartea "Pelerinul rus". Iar in cadrul "Atelierul de comunicare în limba română", aceiași doamnă a conceput și continuat punerea în practică în mod cât mai atractiv a noțiunilor teoretice și exerciții aplicate practic. De remarcat fiind provocarea alcătuirii de "puzzle 3d", cu rol de stimulare a inteligentei emoționale și a creativității, precum și noul proiect de studiu al "Codului Bunelor Maniere".

 

Săptămâna de Şcoală Parohială s-a încheiat cu "Atelierul de muzică Psaltică", în cadrul căruia, după noțiuni de teorie, cursanții au învățat intonarea Troparului și Megalinariilor din Paraclisul Sfintei Parascheva.

 

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu, rugând pe Sfânta Cuvioasa Maică Parascheva să miluiască prin rugăciunile sale, sufletele noastre!

 

VIDEO

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405347