"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica a XXI-a în parohia Novara

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminica a XXI după Rusalii, în parohia din localitatea Novara  s-a săvârșit  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preacucernicul Părinte Protopop Floricu Marius și Preacucernicul Părinte Profesor Ștefan Ioan Cristian sărbătorind și Ziua Portului Popular.  Acest eveniment a coincis cu despărțirea Părintelui Vasile David de credincioșii Parohiei din Novara, cu care a trăit clipe duhovnicești minunate de-a lungul slujirii ca preot paroh al acestei Parohii și în mijlocul cărora s-a simțit ca în sânul unei familii. Pentru acest lucru  părintele Vasile a mulțumit din inimă tuturor, în primul rând consilierilor care l-au sprijinit în toate lucrările întreprinse, cu toată dragostea și jertfelnicia lor și tuturor credincioșilor, pentru dragostea lor către Dumnezeu și Sfânta Sa Biserică.  Părintele Vasile a predat ,,ștafeta’’ Părintelui Profesor Ștefan Ioan Cristian,  care va continua lucrarea de păstorire a credincioșilor Parohiei din Novara.
 
Rugându-L pe Dumnezeu să-i dăruiască noului paroh multă bucurie, dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate.
 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405344