"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Început de slujire la Ventimiglia

Seara praznicului Sfintei Preacuvioase Parascheva a prilejuit un moment mult aşteptat: începutul slujirii la Ventimiglia-filie a parohiei Sanremo.

Aşa cum firesc se întamplă în binecuvântata noastră Eparhie, în jurul fiecarei parohii se înfiripă micii obşti creştine care devin în timp filii şi chiar parohii. Slăvirea Domnului în fiecare colț al Italiei, locuit de românii ortodocşi, devine şi mai mult azi o realitate prin deschiderea filiei de la Ventimiglia- poartă de intrare in peninsulă dinspre Franța şi occidentul meridional al Europei.

După doi ani de încercări iată că stradania Comunității este răsplătită prin punerea la dispoziție din partea Curiei Catolice a Sanctuarului San Secondo, loc deosebit de primitor unde credincioşii noştri au de acum Casă de rugăciune.

Don Marco, gazda acestui aşezãmânt a deschis uşile zicând celor prezenţi: “ imțiți-vă ca acasă la voi!”, compleşind cu generozitatea acestei primiri.

Fiind praznic ales s-a cântat Paraclisul Sfintei Parascheva şi s-au pomenit cei răposați. Au urmat expunerile credincioşilor care s-au concluzionat prin a se institui un program săptămanal care să țină seama de toţi fii parohiei.

La acest moment de început rugăm pe Domnul Hristos să binecuvinteze această sfântă lucrare şi să ne inspire mereu !

P. Claudiu Mihai

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405363