"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS Atanasie de Bogdania a vizitat șantierul capelei „Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou” a cimitirului din Torino

Marți, 13 octombrie 2020, în ajunul prăznuirii Cuvioasei Parascheva de la Iași, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a vizitat șantierul capelei „Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou” a cimitirului din Torino.

Cu același prilej, ierarhul, dimpreună cu un sobor de preoți de la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino II, a săvârșit slujba parastasului pentru vrednicul de pomenire, Preacucernicul Părinte Lucian Roșu, ctitorul cimitirului din orașul piemontez. Din pronie dumnezeiască, această slujbă de pomenire a părintelui Lucian s-a rânduit chiar în preajma sărbătoririi zilei sale onomastice, Sfântul Sfințit Mucenic Luchian, prăznuit în 16 octombrie.

 

 
   

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

Cimitirul ortodox din Torino este singurul cimitir ortodox dedicat comunității românești din Italia. Cimitirul a fost amenajat prin eforturile depuse de către vrednicul de pomenire, Preacucernicul Părinte Protopop Lucian Roșu. În incinta acestuia, este în curs de ridicare o capelă ce va avea ca hramuri Învierea lui Lazăr și Sfântul Efrem cel Nou. Piatra de temelie a capelei a fost așezată în 29 iulie 2019 de către Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405345