"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Hramul Parohiei „ Sf. Cuvioasă Parascheva” din Torino (1)

Miercuri, 14 octombrie 2020, la prăznuirea Sfintei Cuvioase Maicii noastre Parascheva de la Iași, prima comunitate parohială românească  din Torino (înființată în anul 1979) și-a sărbătorit Hramul. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în cadrul căreia a hirotonit un preot și un diacon și a hirotesit doi citeți și un ipodiacon.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit celor prezenți despre viața Cuvioasei Maicii noastre Parascheva de la Iași și despre numeroasele minuni pe care Sfânta le-a săvârșit și le săvârșește în viața celor care se îndreaptă cu multă credință, în rugăciunile lor, spre ajutorul ocrotitoarei Moldovei.

La momentele rânduite din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa a săvârșit Hirotonia întru preot a Cucernicului Părinte Diacon Ovidiu Cucoș, pe seama Parohiei gazdă, și întru diacon a ipodiaconului Alin Stoleriu, pe seama Parohiei „Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuți” din Ivrea.

La final, Preacucernicul Părinte Gheorghe Vasilescu, Parohul comunității torineze, a adresat mulțumiri atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru acest moment de bucurie și de har, cât și tuturor celor care au participat la acest eveniment aniversar din viața Parohiei.

Sfântă Cuvioasă Maică Parascheva, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3405318