"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A IV-a Săptămână a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca si Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, au continuat cursurile Școlii Parohiale.

 

 "Învățăturile date cu forța nu pot dăinui în suflete, pe când învățăturile primite în suflet cu plăcere și cu bucurie rămân de-a pururi".(Sf. Vasile cel Mare)

 

Experiențe educaționale dinamice, în atmosfera caldă a Bisericii, îmbogățesc constant dezvoltarea personală și duhovnicească a Tinerilor NEPSIS, adăugând noi repere care să sprijine creșterea spre adultul de mâine.

 

În săptămâna de studiu, coordonatorii Valentin și Mădălina, la nivel catehetic au abordat tema celor "10 Porunci Dumnezeiești", Codul Bunelor Maniere, iar în ce privește "Comunicarea în Limba Română" studiul părților de vorbire, ortografie și exerciții aplicate.

 

În cadrul Atelierelor de Creație s-a abordat tehnica croșetării, puzzle 3D și finalizarea primei țesături la gherghef.

 

La Atelierul de Pictură, tablourile cu tema "Mica Biblie în culori", au fost îmbogățite cu un nou strat de culoare, iar pe lângă indicațiile tehnice, tinerii artiști au primit noi informații teologice cu privire la fiecare episod tematic.

 

Atelierul de Muzică Psaltică s-a axat asupra semnelor de notație muzicală, noțiuni de canto,  iar la nivel practic s-a îmbogățit repertoriul cu două cântece noi: "Pre Tine Te Lăudăm", glas 5 și "Împărăteasa Lumii", glas 5.

 

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu, rugând pe Stăpâna noastră să mijlocească pentru mântuirea Lumii!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3425469