"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sărbătoare Portului Popular Românesc în Parohia Rivarolo

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie Episcop Vicar, duminică, Parohia ,,Sfântul Mucenic Iuliu Veteranul’’ din Rivarolo s-a îmbrăcat în straie populare românești printr-un moment artistic, dedicat Zilelor Portului Popular în Episcopia Italiei.

Sărbătoarea a fost pregătită de copilașii parohiei sub coordonarea minunatelor doamne Gheorghița Dimitriu și Adriana Vataman, care iubesc și fac să iubească și copii tot ceea ce reprezintă credința, limba, și valorile noastre românești. Copiii prin cântece și recitări de poezii au transmis  tuturor celor prezenți emoții, amintiri și prețuire pentru portul nostru  popular și identitatea noastră românească, iar Părintele Alexandru le-a vorbit celor prezenți de importanța Portului Popular romanesc ca pilon fundamental al identității noastre pe lângă credința ortodoxă și vorbirea limbii românești într-un context tot mai acut de omogenizare a identităților naționale.

Mulțumim Bunului Dumnezeu și Sfântului Iuliu Veteranul Ocrotitorul Parohiei pentru binecuvântări și ajutor.

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3425460