Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

PS Părinte Atanasie de Bogdania a prăznuit Nașterea Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, la Parohia din Orvieto

Vineri, 7 ianuarie 2022, atunci când se prăznuiește Nașterea Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a poposit în mijlocul comunității parohiale „Sfântul Ierarh Nicolae" din Orvieto, una dintre cele 28 de parohii implicate în Misiunea „Sfântul Nicolae" pentru basarabeni și bucovinenii din Bucovina de Nord.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Atanasie a vorbit despre deosebita importanță a întrupării Fiului lui Dumnezeu în lume și, mai ales, cum să ne pregătim fiecare pentru acest Praznic: „Dumnezeu Se înomenește, în firea noastră, tocmai ca omul să se îndumnezeiască, să-și îndrepte firea sa cea căzută. Noi toți suntem chemați să răspundem la acest act de iubire tot prin iubire, prin pregătirea inimii noastre spre a se face iesle în care să se nască Fiul lui Dumnezeu. Fiecare suntem chemați să ne reorientăm viața spre Cel care ne-o va schimba cu adevărat și care va asuma toate păcatele voastre, va birui moartea și va învia, ca să se deschidă, astfel, calea spre Împărăția Cerurilor".

După un scurt concert de colinde, pregătit de către credincioșii parohiei gazdă, Preacucernicul Părinte Paroh Pavel Hîncu a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie pentru această bucurie prilejuită la ceas de mare Praznic.

Slavă Ție, Dumnezeului nostru, slavă Ție!

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 
 
 

 
 
4034781