"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

O nouă parohie la Fossano - Mondovì

Cu binecuvântarea Preasfințitului părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, din data de 8 iunie a.c. s-a constituit parohia ortodoxă Sf. Ierarh Iacob Putneanul mitropolitul Moldovei în oraşele Fossano - Mondovì! Prin mila lui Dumnezeu, cu rugăciunea Ierarhului nostru şi prin bunăvoinţa autorităţilor eclesiale din Fossano, ieri 16 iunie s-a săvârșit prima sfântă Liturghie pentru comunităţile româneşti şi cele basarabene vorbitoare de limbă română aflate pe teritoriul celor două urbe! Curiozitatea dar şi emoţia participării la prima sfântă Liturghie în cea mai nouă parohie ortodoxă românească înfiinţată pe teritoriul Italiei, a adus împreună un număr destul de mare de suflete, care sub semnul dragostei faţă de Hristos, neam, Ţară şi tradiţie, au înălţat alături de noul preot paroh Nicolae Puşcaşu şi de preoteasa Irina, sunete de dumnezeiască-glăsuire, prin rugăciunea rostită sau cântată!

La finalul slujbei, credincioşii parohiei noastre, au avut bucuria de a avea în mijlocul lor pe P.C. Pr. Protopop Cătălin Zaharie, care printr-un cuvânt ziditor şi de încurajare sufletească, a îndemnat pe toţi cei care de azi înainte se vor alcătui într-o sinaxă euharistică a Bisericii Ortodoxe Române pe teritoriul Italiei, să îi fie alături parohului lor în tot ceea ce înseamnă activitate pastoral-misionară şi social-filantropică a noii parohii înființate!

Slavă Ție Hristoase Dumnezeule nădejdea noastră, slavă Ţie!

A consemnat Pr. Paroh Nicolae Puşcaşu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597201