Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

 Hramul Parohiei Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia, Collegno

Miercuri, 10 octombrie 2018, nou înfiinţata parohie din Collegno a sărbătorit pe ocrotitorii ei: Sfinţii Mucenici Evlampie si sora sa Evlampia. Canonul de rugăciune către sfinţii mucenici şi Sfânta Liturghie au fost săvârşite, într-o atmosferă binecuvântată de trăire a bucuriei duhovniceşti, de părintele protopop Marius Floricu, împreună cu părintele paroh Valeriu Andrei Grosu, părintele Gabriel Burcescu, părintele Iustin Androne şi părintele Paul Porcescu.

În cuvântul de învăţătură de după Sfânta Evanghelie, părintele Iustin Androne, de la Parohia „Sfânta Cruce”, din Torino, a îndemnat pe cei prezenţi să „ urmeze curajul acestor sfinţi martiri care nu s-au sfiit să îşi mărturisească dragostea faţă de Hristos înaintea stăpânitorilor acestei lumi” şi să „ nu uite că fără jertfă nu există mântuire”.

La sfârşitul Sfintei Liturghii părintele protopop a cerut credincioşilor să se implice activ în viaţa acestei parohii pentru că „ de Biserică sunt legate cele mai importante momente ale vieţii omului pe care nu le putem ignora fiind că , vrem nu vrem, suntem fiii lui Dumnezeu , un Dumnezeu care ne aşteaptă să umplem Împărăţia Sa.

Părintele paroh a mulţumit părinţilor împreună slujitori şi tuturor celor care s-au ostenit ca aceste momente unice să se înveşnicească, amintind faptul că „ orice parohie nou înfiinţată este precum un copil nou născut care are nevoie în primul rând să simtă căldura şi dragostea braţelor părinteşti”.

 

Norii cei întunecaţi ai chinurilor cu tărie defăimându-i, pătimitorilor, prin harul Mântuitorului aţi strălucit ca Soarele; şi fiind legaţi dimpreună Dumnezeieşte cu dragostea frăţească, la osteneli asemenea prealuminat v-aţi slăvit. Drept aceea, după sfârşit, aţi luat de la Înălţime har fără de sfârşit, a tămădui bolile, voi, fraţi împreună pătimitori; rugaţi-vă lui Hristos Dumnezeu, iertare de greşeli să dăruiască, celor ce prăznuiesc cu dragoste sfântă pomenirea voastră.” (Sedelna glas VIII)

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 
 
 

 
 
4284017