"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Bucuria lecturii la Parohia Roma VII Prima Porta

Cu ajutorul lui Dumnezeu, Vineri-14 februarie 2020, a avut loc a doua sesiune a programului catehetic si misionar ''Bucuria lecturii''. Fiind la începutul Triodului, cartea pe care ne-am propus să o lectură și să o medităm  în această lună este opera Părintelui Alexander Schmemann ''Postul cel Mare''', care încearcă să ne introducă mistagogic, în atmosferă ''tristeței strălucitoare'', a Postului Mare, cu pași spre Înviere făcuți de fiecărui dintre noi. Au participat la ceas de seară circa 30 de persoane, alături de care, nădăjduiesc să descoperim odată pe lună, pe întreg parcursul anului 2020, bogăția, profunzimea și mireasma duhovnicească  a lecturii și a scrisului duhovnicesc.

 

A consemnat, pr. Gabriel Florin Ioniță

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088546